نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج

نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج
بررسی های باستان شناسی و پژوهش های مختلف در محوطه باستانی تخت جمشید نشان می دهد که مهندسان هخامنشی ۲۵۰۰ سال پیش برای عایق بندی بخش های مختلف بناهای خود را از نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج استفاده می کردند.

محوطه باستانی تخت جمشید مجموعه ای کامل از سازه ها و بقایای مربوط به دوره هخامنشی است که در زمان داریوش اول و در سال ۵۱۸ پیش از میلاد ساخته شده است. این مجموعه شامل تخت جمشید، حصارها، کاخ ها، بخش های خدماتی، نظام های آبرسانی و بخش های دیگری است.

«علیرضا عسگری»، سرپرست گروه باستان شناسی نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج مجموعه تخت جمشید گفت: «در سال های متمادی گذشته باستان شناسان در جریان کاوش و بررسی محوطه تخت جمشید با بررسی دقیق مصالح به کار رفته در تخت جمشید متوجه شدند،

مهندسان برای جلوگیری از نفوذ آب هم همواره در جست و جوی چاره بودند. سرپرست تیم باستان شناسی در تخت جمشید با بیان این مطلب گفت: «در جریان کاوش در بخش های مختلف و در بین جرزهای سازه تخت جمشید شامل کف و آب راه های زیرزمینی تخت جمشید به آثاری از قیر برخورد کردیم که نشان می دهد مهندسان این سازه از قیر به عنوان عایق استفاده می کردند.»

به اعتقاد عسگری این قیر، نقش نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج را برای سازه عظیم هخامنشی داشته است. وی یادآور شد: «این مهندسان از قیر سیاه رنگ در این سازه استفاده می کردند. آثار این قیر هنوز هم در بخش های مختلف تخت جمشید دیده می شود. قیر از نفوذ آب به زیر صفه تخت جمشید جلوگیری کرده و یکی از عوامل مهم برای حفاظت از محوطه باستانی تخت جمشید در طول ۲۵۰۰ سال بوده است.

مجموعه تاریخی و پایتختی تخت جمشید مهم ترین پایتخت حکومت هخامنشی است که در استان فارس و در نزدیکی شهر شیراز جای گرفته است.

نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج، تکنولوژی جدید در عایقکاری رطوبتی ساختمان
عایق رطوبتی با قابلیت انعطاف زمینه جدیدی برای مصرف امولسیونی پلیمر پایه آب امروزه مانند قرنها پیش ساخته شده از قیر همچنان بعنوان رایج ترین روش پوشش کف مورد استفاده قرار می گیرد کاربرد قیر و یا آسفالت دشوار و مستلزم صرف وقت زیاد می باشد حتی امولسیونهای ساخته شده از قیر نیز تغییر اندکی را در دشواری این کاربرد ایجاد نموده اند.

همانطور که می دانید باید قیروگونی را تا میزان ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داد، ریختن و تسطیح ترکیبی با این درجه حرارت بسیار دشوار می باشد. بنابراین امولسیونهای ساخته شده از قیر با قابلیت کاربرد درجه حرارت نرمال مورد استفاده قرار می گیرد.

اینگونه امولسیونهای نفتی در آب حدوداً دارای ۵۰% قیر می باشد. با سفت شدن این امولسیون آب آن تبخیر و قیر بصورت بیندر باقی می ماند.

ترکیبات کف سازی بام، بر پایه امولسیون پلیمرهای جدید عملکرد کاملا‏ً متفاوتی دارند، شاید مهمترین ویژگی آنها ایجاد یک لایه نازک ( فیلم )با قابلیت انعطاف بعد از خشک شدن باشد.

از جمله مزایای این عایق جدید به شرح زیر است :

۱ – فاقد آلودگی و آسیب های فیزولوژی می باشد.
۲ – کاربرد آنها ساده است.
۳ – رنگ پذیرند.
۴ – خطر آتش سوزی ندارند.
۵ – چسبندگی خوبی نسبت به سطوح مختلف دارند.

در این مقاله به معرفی عایقهای قیروگونی و نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج عایقهای پیش ساخته، سپس به معرفی یک نوع عایق جدی که از رزینهای اکریلاتی و استایرنی محلول در آب ساخته شده می پردازد

چکیده:
یکی از مشکلات اساسی که در اکثر سازه ها به چشم می خورد مشکل نم و رطوبت می باشد که در بعضی مواقع یکی از راهکارهای مقابله با خسارت جبران ناپذیری سازه ها وساختمانها عایقکاری و رطوبتی می باشد.

ایران با توجه به اقلیم آب و هوا و نیز وجود منابع عظیم نفتی متداولترین عایق در رطوبتی قیر و گونی می باشد که با پیشرفت تکنولوژی این روش جای خود را به عایق های پیش ساخته (ایزوکام ) داده است.

امّا با پیشرفت علوم و نیز گرانی مواد نفتی و قیر در بعضی مواقع عایق های پیش ساخته نیز مقرون به صرفه نبوده و بعد از تحقیقات متعدد مهندسان موفق شدند که با استفاده از زرین های اکریلاتی و استایرنس که با آب حل می شود، عایق رطوبتی جدیدی بسازند که به صورت یک لایه می شود و انعطاف پذیری روی سطوح مورد نیاز اجرا mm1 می باشد.

نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج، تکنولوژی جدید در عایقکاری رطوبتی ساختمان
عایق رطوبتی با قابلیت انعطاف زمینه جدیدی برای مصرف امولسیونی پلیمر پایه آب امروزه مانند قرنها پیش ساخته شده از قیر همچنان بعنوان رایج ترین روش پوشش کف مورد استفاده قرار می گیرد کاربرد قیر و یا آسفالت دشوار و مستلزم صرف وقت زیاد می باشد حتی امولسیونهای ساخته شده از قیر نیز تغییر اندکی رادر دشواری این کاربرد ایجاد نموده اند. همانطور که می دانید نمایندگی ایزوگام دلیجان در طالقانی کرج باید قیرو گونی را تا میزان ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داد، ریختن و تسطیح ترکیبی با این درجه حرارت بسیار دشوار می باشد. بنابر این امولسیونهای ساخته شده از قیر با قابلیت کاربرد درجه حرارت نرمال مورد استفاده قرار می گیرد.

اینگونه امولسیونهای نفتی درآب حدوداً دارای ۵۰% قیر می باشد. با سفت شدن این امولسیون آب آن تبخیر و قیر بصورت بیندر باقی می ماند.

ترکیبات کف سازی بام، بر پایه امولسیون پلیمرهای جدید عملکرد کاملا متفاوتی دارند، شاید مهمترین ویژگی آنها ایجاد یک لایه نازک (فیلم ) با قابلیت انعطاف بعد از خشک شدن باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.